Sakramenty święte

Chrzest

 

Rodzice zgłaszają dziecko dwa tygodnie przed chrztem przedstawiając akt urodzenia dziecka. Rodzice wybierają na rodziców chrzestnych katolików praktykujących - przedstawiając zaświadczenie z parafii w której zamieszkują.

 

 

Bierzmowanie 

 

Co roku młodzież klasy 8 szkoły podstawowej. Nauki przygotowujące młodzież do przyjęcia tego sakramentu są prowadzone poza katechezą szkolną w salkach parafialnych.

 

 

Eucharystia

 

Co roku w 3. niedzielę maja odbywa się uroczystośc I Komunii Świętej. Ponadto szafarze Eucharystii co niedzielę zanoszą Chorym Komunię św.

 

 

Pokuta

 

Okazja do spowiedzi św przed każdą Mszą św. Dla dzieci i młodzieży dodatkowo organizuje się spowiedź miesięczną przed I piątkiem miesiąca, także na filii w Pietraszynie.

 

 

Namaszczenie chorych

 

Raz w miesiącu kapłan odwiedza chorych w domach, ponadto w czasie Misji, Rekolekcji i Dnia Chorych. Chorych prosimy zgłaszać w tygodniu poprzedzającym odwiedziny. Nie prowadzimy stałej listy chorych, dlatego trzeba zgłaszać każdorazowo, kiedy chce się przyjąć kapłana. 

W niebezpieczeństwie śmierci prosimy o wezwanie nas do chorego, aby udzielić sakramentu namaszczenia chorych, rozgrzeszenia i, ewentualnie, udzielić Komunii św. Nie czekajmy z tym do ostatniej chwili, aby nie była za późno.

Wzywać można pod numerem telefonu 32 410 80 94.

 

 

Małżeństwo

 

Narzeczeni zgłaszają zamiar zawarcia małżeństwa 3 miesiące przed planowanym ślubem w kancelarii parafialnej osobiście przekładając następujące dokumenty:


- zaświadczenie z Gminy o małżeństwie konkordatowym
- świadectwo chrztu najświeższej daty (nie starsze niż 3 miesiące - należy pobrać w parafii chrztu),
- świadectwo z religii dla młodzieży (ostatnia klasa szkoły średniej)
- zaświadczenie z kursu przedmałżeńskiego
- dowody osobiste

 

Powyższe dokumenty należy przedstawić w kancelarii parafialnej już na pierwszym spotkaniu celem spisania protokołu przedślubnego trzy miesiące przed ślubem.


Drugie spotkanie ma miejsce 3 tygodnie przed ślubem dla dokończenia protokołu i wystawienia dokumentu na zapowiedzi.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Św. Wacława w Krzanowicach, siedziba: 47-470 Krzanowice, ul. Kościelna 5.